oferta > urz膮dzenia naprowadzaj膮ce ta艣m臋 >
TS i TS-XHD
Rolka samocentruj膮ca ta艣m臋 przeno艣nika : typu TS – Standard;
typ TS – XHD (warunki ci臋偶kie);

Urz膮dzenie stosuje si臋 w celu przeciwdzia艂aniu zbiegania ta艣my dolnej w kierunku bocznym. Urz膮dzenie stosuje si臋 w przeno艣nikach jednokierunkowych i rewersyjnych.


Rolka samocentruj膮ca zbudowana jest ze stalowej tulei, wewn膮trz kt贸rej zamocowane jest 艂o偶ysko wahliwe. 艁o偶ysko osadzone jest na osi, kt贸rej ko艅ce umieszczono we wspornikach wyposa偶onych w ograniczniki nadmiernego wychylania (w momencie nier贸wnowagi obci膮偶enia ta艣my przeno艣nika).


Specjalny uk艂ad uszczelniaj膮cy chroni 艂o偶ysko przed wp艂ywem py艂u i wilgoci.
艁o偶ysko zabudowane jest w amortyzatorze zapewniaj膮cym t艂umienie drga艅 mechanicznych wywo艂anych ruchem ta艣my.


Stalowa tuleja rolki na zewn膮trz pokryta jest specjaln膮, trudno艣cieraln膮 i niepaln膮 mas膮 kauczukow膮, z odpowiednio wyprofilowanym  protektorem (bie偶nikiem). Protektor zwi臋ksza dynamik臋 reakcji rolki na boczne przesuni臋cia ta艣my, poprawiaj膮c tym samym efektywno艣膰 dzia艂ania rolki.


Protektor na zewn臋trznej powierzchni rolki, zabezpieczenie  antykorozyjne i uk艂ad uszczelniaj膮cy 艂o偶ysko zapewniaj膮 wieloletnie funkcjonowanie rolki. Zewn臋trzna wyk艂adzina rolki ( z protektorem) posiada certyfikat bezpiecze艅stwa zgodny z Dyrektyw膮  ATEX – 95.


W zasadzie dzia艂ania rolki wykorzystuje si臋 zjawisko odkszta艂cenia postaciowego przez si艂y tarcia pomi臋dzy rolk膮 i ta艣m膮. W przypadku wychylenia rolki, tj. naruszenia stanu r贸wnowagi uk艂adu wahliwego rolki, spowodowanego przesuni臋ciem i pewn膮 zmian膮 kierunku wypadkowej si艂 oddzia艂ywuj膮cych na ta艣m臋 , wymienione si艂y tarcia odkszta艂cenia postaciowego „reaguj膮” i dzia艂aj膮 w kierunku przywr贸cenia r贸wnowagi.


W艂a艣ciwy bieg ta艣my
Je偶eli ta艣ma biegnie prosto i centralnie w osi wzd艂u偶nej przeno艣nika wyst臋puje r贸wnomierny nacisk ta艣my na ko艅ce rolki, a urz膮dzenie pracuje jako dolny kr膮偶nik podtrzymuj膮cy biegn膮c膮 ta艣m臋.


Stan nier贸wnowagi rolki
Takie czynniki jak; 艂adowanie materia艂u poza centrum ta艣my, brak wsp贸艂osiowo艣ci b臋bna nap臋dowego i b臋bna  zwrotnego (w osi wzd艂u偶nej przeno艣nika) , uszkodzenia i odkszta艂cenia konstrukcji no艣nej przeno艣nika, mog膮 powodowa膰 boczne przesuni臋cia ta艣my. Gdy ta艣ma przesuwa si臋 na jedn膮 stron臋 przeno艣nika, nast臋puje  przesuni臋cie jej 艣rodka ci臋偶ko艣ci co powoduje zachwianie r贸wnowagi rolki. Jedna jej strona przemieszcza si臋 przestrzenie w d贸艂 i w prz贸d  (w stron臋, w kt贸r膮 ta艣ma si臋 przesun臋艂a), a druga strona odpowiednio, w kierunku przeciwnym, to znaczy w g贸r臋 i w ty艂.


Samoczynna korekta
W stanie braku r贸wnowagi uk艂adu wahliwego rolki nast臋puje intensywne oddzia艂ywanie
si艂 tarcia  odkszta艂cenia postaciowego na „偶ebrach” protektora w kierunku przeciwnym do przesuni臋cia ta艣my. Proces charakteryzuje si臋 „ci膮gni臋ciem” ta艣my we w艂a艣ciwe, centralne po艂o偶enie.

 

Powr贸t rolki do stanu r贸wnowagi
Proces ten trwa do momentu, w kt贸rym 艣rodek ci臋偶ko艣ci ta艣my znajdzie si臋 w osi symetrii rolki, to znaczy wyr贸wnany zostanie ci臋偶ar po obu stronach rolki. O艣 ta艣my znajduje si臋
wtedy w osi przeno艣nika.

 

Charakterystyka:

  • Samoczynne naprowadzanie i utrzymanie ta艣my w osi przeno艣nika;
  • Ochrona ta艣my przed zniszczeniem jej kraw臋dzi;
  • Zapobieganie uszkodzeniom ta艣my i przestojom;
  • Wyd艂u偶enie 偶ywotno艣ci ta艣my;
  • Zastosowanie do przeno艣nik贸w jednokierunkowych i rewersyjnych;
  • Prosta obs艂uga;
  • Specjalny profil protektora zwi臋ksza wsp贸艂czynnik tarcia i skuteczno艣膰 naprowadzania ta艣my;
  • Uk艂ad zawieszenia monta偶owego rolki umo偶liwia  jej wywa偶enie w odniesieniu do poziomu konstrukcji no艣nej przeno艣nika i zapewnia prost膮 wymian臋 rolki pod ta艣m膮;
  • Zabezpieczenie antykorozyjne – cynkowanie ogniowe;
  • Urz膮dzenia spe艂nia wymogi bezpiecze艅stwa okre艣lone w Dyrektywie
    ATEX 137 i ATEX 95;


Zasada monta偶u:

Rolki samocentruj膮ce instalowane s膮 w strefie powrotnego biegu ta艣my, tam gdzie ta艣ma nie jest obci膮偶ona materia艂em i przez to mniej napi臋ta, oraz swobodnie le偶y na rolkach no艣nych. W takim miejscu dzia艂anie rolki na ta艣m臋 b臋dzie najbardziej skuteczne.


Rolka samocentruj膮ca montowana jest pod doln膮 ta艣m膮 w odleg艂o艣ci 6 do 8 krotnej szeroko艣ci ta艣my od b臋bna zwrotnego.


Na przeno艣nikach rewersyjnych montuje si臋 po jednej rolce przed ka偶dym b臋bnem.
Na przeno艣nikach d艂ugich (powy偶ej 300 metr贸w),na przenosnikach posiadaj膮cych „p臋tl臋” napinaj膮c膮, na przeno艣nikach  z „prze艂amaniem” i cz臋艣ci膮 sko艣n膮, lub przy wyst臋powaniu powa偶nych problem贸w z transportem, koniecznym mo偶e si臋 okaza膰  zastosowanie dodatkowych rolek samocentruj膮cych.


Urz膮dzenia te powinny by膰 zainstalowane w odleg艂o艣ci od 6 do 9 metr贸w przed miejscem, w kt贸rym ta艣ma schodzi w bok z w艂a艣ciwego toru ruchu.


Wraz  ze wzrostem szeroko艣ci ta艣my, zwi臋ksza si臋 d艂ugo艣膰 „drogi” naprowadzania ta艣my przez rolk臋 centruj膮c膮 do w艂a艣ciwego jej po艂o偶enia.


Przy ta艣mie szerszej ni偶 1600 mm lub w przypadku regularnych k艂opot贸w z poprawnym prowadzeniem ta艣my, wprowadza si臋 drug膮, wspomagaj膮c膮 rolk臋, montowan膮 w odleg艂o艣ci od 9 do 12 metr贸w od pierwszej.


Rolka funkcjonuje w spos贸b ci膮g艂y pod wp艂ywem zmian si艂 oddzia艂ywania ta艣my.
Ta艣ma przesuwa si臋 po powierzchni bocznej rolki. W zwi膮zku z tym usytuowanie
rolki powinno by膰 dobrane w taki spos贸b, aby g贸rna kraw臋d藕 jej powierzchni bocznej znalaz艂a si臋 na poziomie powierzchni bocznej s膮siednich kr膮偶nik贸w lub nieznacznie powy偶ej (ok. 12 mm). Takie usytuowanie rolki sprawi, 偶e si艂a nacisku ta艣my na rolk臋 b臋dzie odpowiednia do korygowania biegu ta艣my.


Minimalny dystans pomi臋dzy rolk膮 centruj膮c膮, a najbli偶szymi kr膮偶nikami podtrzymuj膮cymi ta艣m臋 po obu stronach rolki, powinien wynosi膰 nie mniej ni偶  2,8 m. Warunek ten jest konieczny ze wzgl臋du na uzyskanie niezb臋dnego nacisku ta艣my na rolk臋. Maksymalne obci膮偶enie ta艣my na rolk臋 nie powinno przekracza膰 300 kg.


Atesty:

  • Atest bezpiecze艅stwa nr B/1625/2006 dla protektora rolki wydany przez GIG w Katowicach;
  • Certyfikat bezpiecze艅stwa wyrobu  AT-097/2001 wydany przez GIG w Katowicach do bezpiecznego stosowania w przeno艣nikach ta艣mowych w pomieszczeniach i w podziemnych zak艂adach g贸rniczych z niebezpiecze艅stwem  wybuchu metanu o stopniu „a”, „b” i „c”;
  • Patent RP nr 181305;